Založ si blog

Jarný víkend v Belehrade. . . .

Od mojej poslednej návštevy sa toho v tomto meste zmenilo veľmi veľa. Či sú to zmeny pozitívne ukáže až čas. Belehrad som navštívil v dňoch 13.4- 15.4.

Tou najväčšou zmenou bol pre mňa fakt, že vlaky už nikdy nezastavia na hlavnej železničnej stanici. Po vyše 150 rokoch hlavná stanica prestala plniť svoj účel. Na jej mieste vyrastie megalomaniacky projekt Beograd na vodi, podobný tej našej Eurovei. Stanica sa presunula 3 km ďalej do mestskej časti Prokop.

Na dlhšiu dobu sa z Nového Sadu vlakom do Belehradu nedá dostať, keďže prebieha rekonštrukcia trate.

Čo som teda počas dvoch dní videl a zažil?

V prvom rade chcem poďakovať Nebojšovi, ktorý ma viezol z Bratislavy do Nového Sadu. Počasie v druhý deň neprialo dlhým prechádzkam mestom, vhod prišiel prebiehajúci šampionát 2A divízie v hokeji. Vidieť mužstvá ako Chorvátsko, Španielsko, Austráliu a Čínu bol osviežením. Z postupu sa tešili Srbi.

Posledný deň už počasie prialo preto som aj navštivil Múzeum Nikola Teslu. Bol to zážitok. Začiatok prehliadky začína filmom o jeho živote. Musím povedať bol to génius s veľkým G. Viete, ktorej vektorovej veličiny je jednotkou  1 T (TESLA)??

Múzeum sa snaží, aby si aj návštevník  okúsil Teslove vynálezy na vlastnej koži. Nebol som výnimkou. Do ruky som dostal žiarivku podobnú klasickej neónke. Pracovníčka zapla stále funkčný transformátor a výboj, ktorý nastal rozžiaril neónku na fialovo aj s patričným silným výbojom. Prehliadka trvala asi hodinku. Počas druhého dňa prebiehal aj 32. ročník maratónu, ktorý som si pozrel na Brankovom moste a aj chvíľu som pobudol v mieste cieľa.

Ako každú návštevu srbského hlavného mesta ukončujem v Chráme svätého Sávu. V Chráme prebieha masívna rekonštrukcia, hlavná loď je uzavretá. Ukazovatele smeru ma zaviedli do podzemia Chrámu. Pod podlahou je umiestnená krypta zasvätená svätému Lazarovi. Tá krása ohromí, krypta odetá do zlata na stenách výjavy z Biblie, v živote som nezažil také emócie naplnené duchovenstvom.

Zaujímavosťou tejto krypty je, že sa nachádza 7m pod hlavným chrámom. Budovať ju začali až v roku 2001, čiže v prvotných plánoch chrámu vôbec táto krypta nebola. Vyviezli pri nej 15000 metrov kubických zeminy. Túto krásu si pozrite na mojich fotkách.

 

Skokom na pol dňa do Luhačovíc

15.08.2019

[caption id="attachment_599" align="aligncenter" width="300"] Jurkovičov dom[/caption] [caption id="attachment_600" align="aligncenter" width="300"] Novo zrekonštruovaný prameň Vincentky[/caption] viac »

Ako sa zbaviť dlhu od Kiskovho Quatra

14.06.2019

Na základe vlastnej skúsenosti som vytvoril krátky video návod ako sa zbaviť dlhu z Quatra. Aj keď je to proces na dlhšiu dobu stojí to za to. https://youtu.be/D73XxDoUrqE

Srbsko 2012

14.06.2019

Posledný diel mojej ságy návratov k predchádzajúcim blogom. Tentokrát k návratu do Srbska v roku 2012. https://youtu.be/6QbErwL6NLs

Lidl, kamión, ekológia

O zákazníka sa bojuje aj ekológiou

18.08.2019 06:00

Ochrana životného prostredia sa stáva prioritami pre reťazce. Tie sa predbiehajú v tom, kto ponúkne pre spotrebiteľov viac ekologických "vychytávok“.

sklabiňa, snp 75. výročie, vlajka, vojak

Prvou oslobodenou bola Sklabiňa

18.08.2019 06:00

Písal sa 21. august 1944, keď nad Sklabiňou na znak slobody zaviala československá zástava.

marián kočner

Predvolebný gýč. Opozícia bojuje s koalíciou a melie sa aj sama so sebou

18.08.2019 06:00

Svojho Kočnera má takmer každý významnejší aktívny politik. Rozhodnú voľby mediálne hry či programy strán?

Rusko Protest komunisti vlajky

V Moskve protestovali komunisti aj stúpenci opozície

17.08.2019 20:26

Akcie však boli oveľa menšie a pokojnejšie ako nedávne víkendové protesty.

mitopp

“Cestovaním zistíte, ako sa každý mýli v názore na iné krajiny”, Aldous Huxley

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 110421x
Priemerná čítanosť článkov: 2831x

Autor blogu

Kategórie